THH İLK ALTI AYDA 654 DOSYAYI KARARA BAĞLAMIŞTIR

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YENİDEN YAPILANDI

İLK ALTI AYDA 654 DOSYA KARARA BAĞLANMIŞTIR
Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2018 yılının ilk altı ayında yapılan başvuru sayısı 628 olmuştur. Tüketici Hakem Heyeti 2017 Aralık ayından akan dosyalarla birlikte yılın ilk altı ayında 654 tüketici şikayet başvurusunu karara bağlamıştır. Karara bağlanan bu dosyalarda 434 dosya lehe 208 dosya aleyhe sonuçlanmıştır. 12 dosyaya ise görevsizlik verilmiştir. %66 lehte %32 red %2 görevsizlik kararı verilmiştir. Tüketiciye yaklaşık 550 bin TL tutarında  iade sağlanmıştır. En çok başvuru ayıplı mal ve hizmet konusunda olmaktadır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNİN ÇOKLU YAPISI VARDIR
Tüketici Hakem Heyetimizi 6502 sayılı yasa gereği çoklu bir yapısı vardır. Bu yapıda Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkâr Odalar Birliği, Belediye ve BARO temsilcileri bulunmaktadır. Ayrıca konularında uzman raportörler görev yapmaktadır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YENİDEN YAPILANDI
Ticaret Bakanlığımızca ilçelerimizde bulunan Tüketici Hakem Heyetleri yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda özetle; İlçe Tüketici Hakem Heyetlerimiz 01/08/2018 tarihinden önce yapılan tüketici başvurularını 31/12/2018 tarihine kadar karara bağlayacaklardır. 01/08/2018 tarihinden itibaren Hakem Heyetinize yapılacak başvurular Kaymakamlıklarca görevlendirilecek tüketici hakem heyeti irtibat personeli tarafından TÜBİS  sistemine girişi yapılarak İl Tüketici Hakem Heyetine evraklarını iletilecektir. İl çapında tüketici şikâyetiyle ilgili tüm kararlar İl Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilecektir.
 
6860.-TL YE KADAR OLAN UYUŞMAZLIKLARDA BAŞVURABİLİRSİNİZ
Tüketiciler 6860.TL ye kadar olan şikâyetlerini, uyuşmazlıklarını Hakem Heyetimize yapabilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirler. Tüketicilerin mutlak suretle uyuşmazlık konusu mevzuyu ispatlayıcı belgeleri, faturaları sunmaları gerekmektedir.