KIRIKKALE'DE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALARLA İLGİLİ DENETİM YAPILDI

HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALARLA İLGİLİ DENETİMLER BAŞLADI
 
Ticaret Bakanlığımız  tarafından   girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındı.
 
Ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Söz konusu düzenlemeyle Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kuruluna sunulmak üzere Ticaret İl Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi birimi tarafından gerekli denetimler iki ekip kurularak yapılmaya başlanmıştır.
 
Bu yöndeki uygulamalar hızlıca tespit edilerek gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.
 
İşyerleri "6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun", "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" ve  "4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun" kapsamında denetlenmekte, böylelikle girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenlerle ilgili daha etkin bir gözetim sağlanacaktır.
 
Haksız fiyat artışıyla tüketiciyi mağdur edenlere göz yumulmayacaktır.Bir program dahilinde AVMler , marketler, toptancılar un fabrikaları vb. İl müdürlüğümüz tarafından kurulan ekipler tarafından denetimler devam edilecek olup aykırılık fahiş fiyat uygulaması yapan firmalar Bakanlığımız Reklam  Kuruluna tutanaklarıyla işlem yapılmak üzere bildirilecektir.