KIRIKKALE’DE FAALİYET GÖSTEREN GALERİCİLERE İKİNCİ DEFA YENİ YÖNETMELİK ANLATILDI

KIRIKKALE’de FAALİYET GÖSTEREN GALERİCİLERE İKİNCİ DEFA YENİ YÖNETMELİK ANLATILDI
 
İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının alım satımı ile ilgili Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 27.06.2019 tarihinde Ticaret Sanayi Odası Konferans Salonunda ikinci kez bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılanlara yönetmelikle ilgili detaylı bilgiler verildi.
 
Yönetmelikteki değişikliğin ikinci el alışverişi düzenleyen bir uygulama olduğunu belirten Ticaret İl Müdürümüz Seyfettin ÇETİNER, araç alım satımı yapmak isteyenlerin Mesleki Yeterlik Belgesi (Seviye 5) aldıktan sonra Yetki Belgesi almaları gerektiğini söyledi.
 
Yönetmelik ile ilgili detaylı bir sunum yapan Ticaret İl Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Şubesinden Mühendis İbrahim SOYSAL; ikinci el araç alım satımının ne tür yerlerde, hangi şartlar altında, hangi yasal zorunluluklar çerçevesinde yapılacağı gibi konularda katılımcılara bilgiler verdi.
Sunumunda araç alım satımı yapılacak yerlerin fiziki koşulları, alım satım yapacak kişilerin faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerine de değinen SOYSAL, katılımcılara yeni yönetmelikle iş yeri açma şartları, taşıt tanıtım ve teslim belgesi, ekspertiz raporu, satış sonrası servis hizmeti ve garantili satış konularında gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların yerine getirmesi gereken yasal zorunluluk konuları da anlattı.
İkinci el araç alım satımı yapan gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların bu alanda faaliyetlerine devam edebilmeleri için 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yönetmelikte belirtilen tüm şartları yerine getirmek zorunda oldukları anlatıldı.