İLİMİZDE AHİLİK HAFTASINI KUTLUYORUZ

Ticaret İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda düzenlenen 16-22 Eylül tarihleri arasında kutladığımız 32. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında,
 
Valimiz Yunus SEZER ziyaret edildi
 
Ahilik haftasının birinci günü 16 Eylül 2019 tarihinde, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, ziyaret edildi.
Valilik Makamında gerçekleşen ziyarete; İl Müdürümüz Seyfettin Çetiner, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Süleyman Köstekli ve diğer esnaf odaları başkanları ve üyeleri katıldı. İlimizde 16-20 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları hakkında Vali Sezer’ e bilgiler veren ÇETİNER, esnaf ve sanatkarlara vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür etti.
 
Ziyaretlerinden dolayı kutlama heyetine teşekkür eden Vali Sezer, Ahilik Haftalarını tebrik etti.
 
Ahilik Haftası Ana programı Kültür Merkezinde  yapıldı
 
Ahilik Haftasının ikinci günü 17 Eylül 2019 tarihinde Belediye önünden Mehteran Takımı eşliğinde, Valimiz Yunus SEZER’in liderliğinde başlayan kortej yürüyüşü Kültür Merkezine kadar devam etti.
 Ahilik Kortejine Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Süleyman Köstekli, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Oda başkanları, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
 Kırıkkale Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, Kuran-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
İl Müdürümüz Seyfettin ÇETİNER yaptığı konuşmada;
 
Ahi Evran hazretlerinin kurduğu Ahilik sisteminin özüne baktığımızda bi- zatihi insanı ve o insana iyiliği, dürüstlüğü, kısacası dinimizin ana prensiplerini esas aldığı görülür. Rabbimizinyaratılmışların en şereflisi” unvanını verdiği insana hep birlikte hizmet etmek, adaletli olmak, iyi davranmak,  hepimiz için bir görev, bir sorumluluktan öte,  bir mutluluğun,  bir sevincin ifadesi,  belki de bir sevabın vesilesidir.
dedi.
 
 
Valimiz Yunus SEZER konuşmasında şunları söyledi;
Ahilik Haftasının ve Ahiliğin katmış olduğu ilkelerin başta İlimiz olmak üzere tüm Ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Vali Sezer, yaptığı konuşmada, “21. yüzyıla geldiğimiz halde halen daha yitiği arar gibi geçmişe özlemimizi dile getiriyoruz. Halen daha bizden bin yıl önce bu toprakları vatan yapan insanların koymuş olduğu kaidelere, intizama olan özlemimizi dile getiriyoruz. Ahilik Haftası’ nın bu yıl 32’incisini düzenliyoruz, seneye 33’üncüsü olacak ama yine burada toplanacağız ve toplandıktan sonra tekrar hayatımıza döneceğiz, bu ilkelerden bihaber şekilde hayatımızı devam ettireceğiz. Söz açılınca hep vatan, millet sevgisinden, doğruluktan, dürüstlükten bahsederiz. Ama bu doğruluğun, dürüstlüğün, bu kaidelerin hayatımızda ne kadar yer ettiğini,  ne kadar uygulamaya geçirdiğimizi kimse sorgulamaz. Her şeyimiz sözden ibaret olmuş. Toplumumuzun her aşamasında kapıdan dışarı çıkar çıkmaz karşı karşıya geldiğimiz esnaflarımızdan, sanayicimizden, zanaatkarlarımızdan öğreneceğimiz bir şeyler olacaktır. Çünkü zanaatkarlar aynı zamanda öğreticidir. Aynı zamanda peygamberlik mesleğini ihtiva etmektedirler. Peygamberlerin kimisi terzidir, kimisi marangozdur. Bunların hepsinin bir mesleği vardır. Bu mesleklerin hepsi aslında sabır,  helal rızık ve bir öğreti gerektirir. Bir çırağı eğiterek hayata kazandırmaya vesile olmayı gerektirir.” dedi.
 
Programda araştırmacı yazar Erdoğan Aslıyüce, ahilik konusunda katılımcılara konferans verdi.
Halk oyunları gösterisinin ardından Vali Sezer’ e, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’ ya ve Odalar Birliği Başkanı Köstekli’ ye Şed kuşatıldı.
Yılın  Ahisi, kalfası ve çırağına plaket verilmesinden sonra program, M. K. E. Açık Hava Düğün Salonunda Halk Eğitim Merkezi ve Emir Ali Elitok El Sanatları Sergisi ile devam etti. Katılımcılara “ahilik pilavı” ikram edilmesinin ardından tören sona erdi.